تبلیغات
گچساران شهر من - نگاه کارشناسی در مورد شب قدر
گچساران شهر من
GACH30TY.CO.CC

رمضان بهترین ماه خدا

شب قدر بهترین شب خدا

 ومن مشتاق نیایش بهترین بهترین ها در بهترین بهترین زمان ها هستم.


نگاه کارشناسی در مورد شب قدر

رمضان بهترین ماه خدا

شب قدر بهترین شب خدا

 ومن مشتاق نیایش بهترین بهترین ها در بهترین بهترین زمان ها هستم.

حجت‌الاسلام‌ «عباس پسندیده»، مدرس دانشكده‌ی علوم‌حدیث تهران، در مصاحبه با سرویس گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا)، درباره شب‌قدر، چنین می‌گوید:

برنامه ریزی ركن موفقیت در زندگی است و شب قدر، شب برنامه‌ریزی برای یك سال است. اساسا در فرهنگ اسلامی، آغاز سال ایمانی برای اهل ایمان، ماه مبارك رمضان است و رمضان، بهار قرآنی ماست، لذا بهتر است اهل ایمان نسبت به این مسئله، حساسیت بیشتری نشان دهند كه رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی در این زمینه نقش مهمی دارند.

به هر حال قرآن كریم، كه برنامه‌ایی كارآمد و كامل برای زندگی است (نه یك كالای لوكس برای مومنان)،

در شب‌قدر نازل شده و خداوند در نظام آفرینش چنین شبی را برای همیشه، شب برنامه‌ریزی و تنظیم یك سال قرار داده است و لذا این یك فرصت است كه باید برای برنامه‌ریزی سالانه، بهترین استفاده را از آن برد.

ایشان در پاسخ به این سوال كه، در خلال شبهای قدر، تكیه بر چه اصول و موازینی، موجبات سعادت ارواح شب‌زنده داران را فراهم خواهد كرد، می‌گوید:

اصل اول، كسب آمادگی است چرا كه ورود بدون آمادگی، موجب ناكامی در استفاده از این فرصت استثنایی می‌شود و این مستلزم آن است كه پیش از شب قدر، آرام آرام و با یك شیب متناسب با ظرفیت خودمان، میزان كارهای‌معنوی در برنامه‌های معنوی را افزایش دهیم تا روح، آمادگی دریافت سیگنال‌های شب قدر را پیدا كند، كه این امر، می‌تواند از چند راه صورت گیرد:

1- تسویه كردن حق الناس مالی و آبرویی از راه پرداخت حقوق و حلالیت طلبیدن است.

2- تسویه حساب خودمان با خدا از راه جبران گذشته و توبه و بازگشت به سوی او و طلب مغفرت كردن.

3-رسیدگی به محرومان و درماندگان و گره گشایی از آنان كه موجب شاد كردن آنها می‌شود و همین موجب جلب رحمت الهی و صعود به پله‌های بالاتر ایمانی می‌گردد.

4-كاستن از برنامه‌های عادی و فاصله گرفتن از هیاهوی زندگی مادی

5-خلوت كردن با خود و عمر خود را حسابرسی كردن و اندیشیدن در این باره كه عاقبت این روند چه خواهد شد و چه باید كرد و تفكر در این باره‌ كه «شب‌سرنوشت»، یعنی‌چه و استفاده از آن چه فرصتی را در اختیار انسان قرار می‌دهد و از دست دادن آن، چه خساراتی را برای ما دارد .

6-افزایش ارتباط با خدا از راه خواندن دعا و مناجات و قرائت قرآن

او ادامه می‌دهد، اصل دوم، احیای شب قدر است. احیای شب قدر صرفا به بیدار ماندن نیست، برخی خلافكاران نیز شب ها بیدارند. احیای شب قدر به حیات دل و زنده بودن قلب و بیدار بودن و غافل نبودن روح است. هم روح بیدار باشد هم جسم. ما محروم را كسی می‌دانیم كه مال و مقام نداشته باشد، اما حضرت زهرا (س) محروم را كسی می‌داند كه از بر كات شب قدر محروم باشد. در چنین شبی باید:

-غسل كرد و بدن را شست و پاكیزه وارد این میهمانی شد

-هنگامه بر نامه‌نویسی زندگی توسط فرشتگان شب، یعنی شب را تا سحر بیدار بود و برنامه خود را طلب كرد.

-به مساجد رفت و با دعا خواندن و طلب مغفرت كردن و تضرع نمودن و مناجات نمودن، دل را صیقل زد و صفا بخشید.

- از مهمترین عبادتها تفكر كردن است. در این شب باید قدری فكر كرد، درباره‌ی گذشته در باره‌ی آینده. آنچه كرده‌ایم و آنچه باید انجام دهیم. كرده خود را بررسی و حسابرسی كنیم تا بدانیم چه هستیم و چه باید باشیم.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 شهریور 1388 توسط NePtoN